En lördag som jag hade vikt åt städning

Idag skulle huset städas! Eller hur?!

Yngsta dottern åkte iväg tidigt för att vare med på handbollens dag men efter att hon hade åkt kunde jag somna om. Skönt… Vid tio kände jag att det kunde vara dags att ta mig upp ur sängen – det kändes liksom lite mer lagom. Mellandottern var länge lite tveksam till ifall hon skulle ta sig till Göteborg för att äntligen fixa sin balklänning men när hon väl hade åkt var jag ensam i hela tomma huset (maken var ju på väg hem med bil från England och befann sig någonstans i Brementrakten).

Nu hade jag bra förutsättningar för att verkligen ta tag i städningen – men först frukost… på altanen… i solen… hade inte jag en påbörjad bok någonstans?  Där var den visst… Det gick en timme, det gick en och en halv… Undra om jag skulle ta och jogga till Stenungsbaden och hämta bilen? Den blev ju kvar där efter afterworken igår. Jo det är klart, gäller ju att passa på när vädret är så gott och solen skiner.

Efter duschen insåg jag att tiden hade rusat iväg och att torget skulle stänga, och jag som hade ärenden dit. Jag hann visst… Fick med mig mellandottern hem (hon hade kommit med bussen från Göteborg efter uträttat uppdrag med att hitta balklänning) och lovade köra henne till kalaset hon skulle på men innan dess hann jag med en kopp kaffe på altanen.

Väl hemma från det var det bara en halvtimme kvar tills jag skulle hämta yngsta dottern i Stora Höga så att dra igång något städning kändes onödigt och när vi sen kom hem dröjde det inte länge innan maken kom hem.

Nu har vi grillat och myst  och strax ska vi titta på film. Städningen får vi ta en annan dag.

Categories: en lisa i livet, Familj och vänner, Fritid, Handboll, Hälsa och Träning, Hem och Trädgård, Hoppsan, mat och dryck, Shopping | Lämna en kommentar

Inläggsnavigering

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Blogga med WordPress.com. Tema: Adventure Journal av Contexture International.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.