Lillebror kom på en ny färg. Londongrått. Det var efter att han hade sett bilderna från helgens Londonresa som han nog tyckte att det kunde kvalificera in sig som en faktiskt färg och jag kan nog hålla med. Grått är vad det har varit, men inslag av mer eller mindre regn. I mitt tycke till och med lite för mycket regn. Tur att jag inte tog dunjackan 🙂 Dessutom blev det lite tvärtomväder på lördagen och söndagen så vi shoppade i hyfsat väder och turistade i ösregn.
I tunnelbanan regnade det dock inte. Vilket ypperligt sätt att ta sig fram och enkelt var det också.
Söndagens turistande började med att vi checkade ut från rummet och låste in våra väskor i hotellets bagagerum. Vi skulle flyga hem sent så vi hade hela söndagen till att leka turist.
Vi bodde i Bayswater och området låg lagom centralt och det var enkelt att ta sig dit. Tyvärr gjorde vädret att vi mest höll oss till vägen till tunnelbanan men visst kan man ana att det är ett mysigt området med pittoreska gator och hus.
Vi började turistandet vid Tower Bridge och tog sedan en passagerarfärja till Embankment. Jag fascineras verkligen av hur supernytt möter supergammalt och plöstligt få se Skakespears Globe Theatre bara dyka upp längs Themsen.
Självklart kunde vi inte missa Big Ben, Westminster Abbey, Downig Street eller London Eye. Allt medan regnet fortsatte strila.
Ja – en och annan telefonkiosk sprang vi på. Vissa av dem ringde det till och med i men vi vågade inte svara 🙂
Om regnet förstörde helgen? Inte det minsta. Shopping, Fantomen på Operan och turistande tillsammans med äldsta dottern kan inget lägga sordin på. Så det så. Inte ens att flyget hem var försenat och att jag inte kom i säng förrän klockan 02.00….









