Läxdags

Jag sitter vid köksbordet tillsammans med yngsta dottern. Vi gör läxor. Det är en hel hög med inlämningar som ska göras så här lär vi bli sittande ett tag.

Jag varvar ”hjälpandet” med lite jobb, lite Facebook och en hel del wordfeud medan dottern skriver om allmän rösträtt. Båda reagerar vi en del på att det var först 1989 som den slutligen blev allmän för alla. Det hade åtminstone inte jag tänkt på tidigare.

En liten paus har vi ändå unnat oss. Det blev en promenad i höstkvällen och jag tror nog att vi var rätt ensamma därute. Har hört rykten om någon fotbollsmatch… Något om Sverige tror jag.

När vi kommit en bit träffade vi på Golden Retrievervalpen Malte. Hans husse och matte har vi träffat tidigare och nu verkar det som att våra jämngamla valpar hade roligt ihop. Kanske kan vi få till en playdate framöver och kanske kan vi hänga med på lite rallylydnad någon gång.

Nu börjar det bli dags att packa träningsväskan. Har tänkt mig lite tidig träning imorgon. Träning som garanterat kommer att ge mig träningsvärk….

Lämna en kommentar