det blev ytterligare en dag på stranden för mig medan maken höll sig i skuggan men på väg tillbaka till husbilen såg jag att strandbaren hade öppnat.. det var lite för bra för att skippa.


På morgonen innan vi rullade vidare passade jag på att springa mitt lördagspass. Till skillnad från maj och juni när jag sprang minst 1,6 km(1 engelsk mile) varje dag har jag valt att springa tisdag, torsdag och lördag eller söndag under semestern.

Man kan inte var på Rügen utan att åtminstone köra förbi Prova (googla om du inte vet vad det är.

Vi hade inget mål utan körde på känsla och hamnade i stadsdelen Wick i Greifswald. Det blev ett lyckokast eftersom det var stor festival i hamnen så även om nattplatsen blev en vanlig parkeringsplats fick vi en pangdag. Ett halvtimme långt fyrverkeri avslutade kvällen men då hade jag gått och lagt mig sedan länge.






Vi valde även en natt i Greifswald på en ställplats i närheten av museehamnen där vi väntade ut regnet innan vi tog en promenerad i omgivningarna




Tisdag = springdag så innan vi rullade idag sprang jag längs kajen med Nestor i lurarna. Efter en dusch körde vi österut och stannade spontant till vid Europas största fjärilsfarm. Kul att ha sett men också otroligt fuktigt..

Nu står vi på en ställplats i Karlshagen där det blivit solande och chill mest hela dagen . Imorgon rullar vi antagligen in i Polen.