Jag hade längt skjutit upp ett besök hos optikern när jag till slut pallrade mig dit. Undersökningen tog längre tid än jag hade väntat mig och optikern blev mer och mer skrynklig i pannan. Det visade sig att jag behövde starkare glasögon på nära håll men eftersom ögonen inte klarade omställningen till långt håll skulle jag inte se bra på långt håll med den styrkan. Helt kasst vid exempelvis bilkörning. Hon började prata om att växla mellan två olika par och det fick mig att tänka på en gammal tant som har ett par uppskjutna i pannan och ett annat par hängande i en snodd runt halsen – en mindre kul bild. Vad göra? Det blev faktiskt jag som kom på lösningen. Linser med den styrka jag behöver på långt håll och sedan ett par glasögon för arbete vid datorn eller för att läsa.
Nu var det så att optikerna jag går hos i vanliga fall inte är ansluten till Synhälsan som är de vi på jobbet använder för terminalglasögon. Det blev till att gå tillbaka till jobbet – ordna en rekvisition för terminalglasögon och sedan boka ny optikertid hos optiker 2. Där har jag varit idag.
När jag kom dit förklarade jag situationen men det märktes på optikern att han inte riktigt ”köpte läget” utan ville överbevisa den första optikern. Vad hände – jo – till slut säger han ”det du sa’ stämmer ju. Du behöver komplettera dina linser med terminalglasögon…”
Nu är det gjort och jag får vänta en vecka på att få dem – och när jag får dem kommer jag att se bättre ut 🙂