Makens och min resa till Aten var verkligen så underbar som jag hade hoppats att den skulle vara även om det nu känns lite overkligt att vi varit iväg. Man kommer rätt snabbt in i ekorrhjulet igen när man väl är hemma.
Framför oss hägrar nu äldsta dotterns student. Först är det studentbalen om två veckor. Den är på Societetshuset på Marstrand och det troliga är att vår båt blir logi för fem tjejer och deras balklänninger. Underkjolarna får vi i värsta fall hissa upp i masten, de lär ju ta enorm plats inne annars. Dotterns klänning som sys av vår stalker och granne är snart klar. Att jag kallar henne stalker beror på att hon de senaste månaderna ständigt haft koll på när vi, och framförallt då dottern, varit hemma så att hon kunnat komma över för mätningar, provningar och annat som hör en balklänning till. Idag ska hon exempelvis låna vårt köksbord för de sista detaljerna.
Den 5:e juni är det sedan dags för själva studenten med allt vad det innebär. Troligen förstår vi inte vidden av det hela förrän lite närmare inpå. Frågan är bara hur man får reda på hur många det kommer att bli som kommer. Dags att ta ett lite större grepp och få koll på läget kanske?
Mellan balen och studenten har jag en tjejsegling inplanerad och den ser jag fram emot otroligt mycket. Det blir första gången som jag själv tar ut båten (utan maken med ombord) och det är klart att det är lite nervöst. Skulle vädret bli riktigt kasst har vi dock en reservplan. Stenungsbaden och deras nyöppnade spa-anläggning! Vi lär nog kunna få en trevlig tjejhelg oavsett väder.
Så – nu blir det till att ta en dag i taget och när det är som mest intensivt plocka fram bilderna och minnena från makens och min Greklandsresa.