Hips don’t lie!

Det var oväntat att se DIG på ett Dans Fuego-pass…

Det fick jag höra efter att jag igår (återigen) dansat loss på ett Fuegopass på Friskis. Uppenbarligen ska jag som själv leder Skivstång inte kunna svänga på höfterna – eller?

Visst kan jag svänga på höfterna och visst tycker jag att det är superroligt. Faktiskt lika roligt som Skivstång :-). Det var Salsa, Merengue, Cumbia och ännu mera salsa. Möjligen saknade jag lite Samba men gårdagens instruktör lovade mig att det skulle komma lite längre fram under terminen.

Hm – måste nog jobba med bilden av mig själv i träningen så att jag inte får fler hissade ögonbryn när jag dyker upp på step, spinning, flex, yoga eller jympa… Bara för att jag leder Skivstång är det inte den enda träningsform jag gillar. Jag gillar variation.

Lämna en kommentar