Nu var vi där igen då

Bläddrar igenom lite bilder från seglingssomrar bakåt i tiden. Ända bak till 2007. Vad ser jag? Jo, samma kläder som ligger i min garderob i båten idag…. För varje år bakåt i tiden som jag bläddrar är färgerna liksom lite starkare. Strange….

Nä – kanske är det dags att förnya båtgarderoben lite. Inte med nya kläder utan med kläder som finns hemma. Jag har ju annat än båtkläder att packa med mig.

Problemet (?!) är snarare att båtkläderna flyttar in i båten ungefär samtidigt som vi ger oss ut första gången för säsongen och det är nu jättelänge sedan. Kläderna som flyttar ut är då i regel samma kläder som från säsongen tidigare. Givetvis byts enstaka plagg ut under säsongen. Jag menar, det går ju att shoppa i de flesta gästhamnar vi kommer till.

Eftersom jag och maken åt lunch i båten idag passade jag på att ta med mig kläderna hem för lite gallring. Gamla, nötta, dassiga plagg ska bytas ut mot nya favoriter. Fast mest hoppas jag ju förstås på att det blir bikiniväder… Det blir liksom lite mindre tvätt då.

Lämna en kommentar