Åh vilket Party

Det blev kalas på Tofta och det med besked. 43 festglada och roliga personer som tillsammans öste på för fullt till klockan tre imorse.

Redan vid tretiden under lördagseftermiddagen började folk droppa in och checka in på sina rum. På vinden stod en maffig kaffebuffé framdukad och där fanns något för alla smaker. Muffins, smörgåsar, kladdkaka, kanelbullar och färsk frukt. Alla lät sig väl smaka innan de som ville bada tunna drog sig utomhus. Två vedeldeda tunnor var förberedda och det blev trångt och mysigt :-).

Vid halv sju serverades välkomstdrinken, även den på vinden, innan vi alla tågade till Ladan där borden stod dukade. Maken och jag hade förärats med det hedersamma uppdraget att agera värdar/toastmastrar och det var ett uppdrag som verkligen krävde sin man och kvinna. Skämt åsido – det blev ett kalas att minnas. Maten var supergod och alla upptåg som födelsedagsbarnens släkt och vänner hittade på gjorde verkligen att det inte blev en lugn stund. Alla bjöd på sig själva och det var allt ifrån näsflöjtsorkester, balett ur svansjön till Gullefjun och körsång.

Efter middagen blev det dans! Och vilket ös det var. Vet från säkra källor att flera av de som var med har ont i kroppen (träningsvärk?) idag. Skulden tilldelades visst Van Halen…? Det var sagt att dansen skulle hålla på till kl 03.00. Varken mer eller mindre. Tio i tre ÖKADE draget och av de 43 som var med från början (varav två sjuåringar) dansade 36 personer för fullt.

Det var verkligen en lyckad fest och eftersom alla som var med även sov kvar på Tofta avslutades firandet egentligen inte förrän efter frukosten. Lite röjning och en promenad till havet senare så var vi på väg hem igen. Med ett leende på läpparna och minnen att leva länge på.

Ett stort tack till våra vänner som ordnade detta kalas och för att vi fick vara med!

Lämna en kommentar