Det är inte alltid som plan/önskan stämmer med det som blir verklighet. Till den här helgen hoppades vi verkligen på fint väder och prognosen pekade på det. Det faktiska vädret i veckan gjorde allt för att få oss inte våga tro på prognosen men när vi vaknade i morse sken solen från en klarblå himmel och när vi kom ut till båten vågade vi tro på att det faktiskt stämde.
Sintra verkade känna igen sig med en gång och medam vi styrde ut ur hemmahamnen gick hon runt och letade bästa stället att lägga sig på.
Segla var bara att glömma. Det blåste typ inget. Istället fick vi chansen att bekanta oss med den nya motorn och vi är övertygade om att det kommer att bli riktigt bra. So far so good.
Nosen gick i ett på Sintra. Det är många dofter som hon matas med bara hon lyfter nosen. Och det gör hon. Igen och igen och igen.
Nu ligger vi längst in i hamnen på Käringön och tänker inte göra många knop. Åtminstone inte de närmaste 24 timmarna…





2 reaktioner till “Frihet och glädje”