I höstas tog jag mig äntligen i kragen och anmälde mig till den där fotokursen som jag borde ha gått för länge sedan. En ”övning” vi fick då var det som nu äntligen resulterade i bilden nedan. Övning ger verkligen färdighet.
Och har du inte redan gått en fotokurs – GÖR DET! Man lär sig hur mycket som helst…

Jag har ”drömt” om en fotokurs länge och vi har även pratat om det på jobbet. Det är nog kanske dags att göra slag i saken och anmäla sig. Hur var kursen utformad som du gick? Antar att det finns flera olika inriktning, eller?
Underbar bild förresten!
GillaGilla
Tack! Kursen jag gick var för Medborgarskolan. Vi gick igenom allt grundligt och fick olika övningar mellan gångerna. Det var tre timmar under fem tillfällen för var och en av stegen. Jag gick både steg 1 och 2. På steg 1 hade vi en fotopromenad samt att en av gångerna under steg 2 fick vi fotografera i studio. Otroligt lärorikt. Sedan dess är det bara manuella inställningar som gäller. 🙂
GillaGilla
Den övningen gav verkligen färdighet! Jättefin bild och härligt djup och ljus!
I like it!!! 🙂
GillaGilla
Tack så mycket – gillar den också. Mycket 🙂
GillaGilla
Tycker om bilden… Ger mig en känsla av lugn och ro.
GillaGilla
Förstår vad du menar och håller med dig. Omedvetet tar jag att djupt och lugnt andetag när jag ser på den ( har jag märkt) Tack förresten.
GillaGilla
Fantastiskt bra bild.. Gick också en fotokurs för ett par år sedan men den gav inget, läraren bara pratade om sina äventyr hela tiden.
GillaGilla
Jättefin bild , lugn.
Jag började fota nu med systemkamera & anmält mig till Pixelcat:s kurs till ht. Vad kul det är att fota med en bra kamera, sen kursen är behövlig😉
GillaGilla
Jättefin bild! Intressant med både symmetri och asymmetri i samma bild.
GillaGilla
Tack så mycket!
GillaGilla